Upute

Uvod

Cilj dnevnika mokrenja i pijenja je zabilježiti vremena i volumene svih mokrenja i pijenja kroz minimalno dva dana.

BeDry je online dnevnik mokrenja i pijenja. Uloga dnevnika je ispitivanje funkcije mokraćnog mjehura i redovito se koristi od strane liječnika u:
– dijagnostici uzroka noćnog mokrenja,
– utvrđivanju postojanja i težine prekomjerno aktivnog mokraćnog mjehura,
– objektiviziranja navika pijenja i
– određivanja dnevnog volumena mokrenja i pijenja.

Dnevnik je glavni i nužan dijagnostički alat kod noćnog mokrenja jer njime utvrđujemo kapacitet mokraćnog mjehura i volumen noćne proizvodnje mokraće, a njihov nesrazmjer je uzrok nevoljnih bijegova mokraće tijekom sna. Kako bi postigli optimalno liječenje u najkraćem mogućem roku potrebno je znati je li uzrok mali kapacitet mokraćnog mjehura ili noćna poliurija (povećana noćna proizvodnja mokraće).

Dnevnik se koristi i u dijagnostici hitnosti, bijegova mokraće u budnosti i kod ponavljanih infekcija mokraćnih putova. Mali kapacitet mokraćnog mjehura, povećan indeks hiperaktivnosti, epizode hitnosti, dnevni broj mokrenja i dnevni unos tekućine ključni su u dijagnostici prekomjerno aktivnog mokraćnog mjehura. Zadržavanje mokrenja, navike unosa tekućine i znaci prekomjerno aktivnog mokraćnog mjehura važni su u dijagnostici infekcija mokraćnih putova.

Kako bi interpretacija dnevnika bila pouzdana potrebno je dnevnik voditi minimalno 48h. Dnevnik se najčešće vodi tijekom vikenda, kada nema drugih obveza koje mogu ometati mjerenje vremena i volumena mokrenja. U tim okolnostima dnevnik treba početi s mjerenjem prvog jutarnjeg urina u subotu ujutro, bilježiti sva mokrenja i pijenja tijekom subote i nedjelje, a zadnje mjerenje je prvo jutarnje mokrenje u ponedjeljak ujutro. Ukoliko je prisutno noćno mokrenje, potrebno je u više navrata buditi osobu kojoj se mjeri dnevik (najčešće 1h i 4h od usnivanja) ili ukoliko noću nosi pelene, treba izvagati njihovu mokru težinu.

BeDry je namijenjen za sve uzraste: djecu, adolescente i odrasle. Olakšava i pojednostavljuje unos volumena mokrenja i pijenja, prepoznaje kada je prikupljeno dovoljno podataka i pametnim algoritmima generira izvješće. Izvješće možete pogledati u bilo kojem trenutku i podjeliti sa svojim liječnikom putem emaila ili korisničkog imena ako je registriran na BeDry aplikaciji.

Detaljne, praktične upute možete naći u aplikaciji pod ikonom Uputa. Također, prilkom prvog otvaranja aplikacije dočekat će vas kratke upute kako započeti s vođenjem dnevnika. Ove kratke upute možete ponovo aktivirati pod karticom Uputa gdje također možete naći i pojašnjenje pojmova generiranog izvješća.

Početak: dodaj osobu

Prvi korak je dodavanje profila osobe za koju se ispunjava dnevnik. Potrebno je pritisnuti tipku Dodaj osobu.

Potrebno je navesti ime, datum rođenja, tjelesnu masu i spol (bitni za tumačenje dnevnika). Nakon ispunjavanja forme, pritisnite Spremi kako bi dovršili dodavanje osobe.

Nakon dodavanja osobe pritiskom na tri točkice možete urediti osobu ili ju obrisati. Također, pritiskom na Odaberite, možete pregledati dnevnike osobe (ukoliko ih ima) ili započeti novi dnevnik.

Započni dnevnik dodavanjem aktivnosti

Nakon stvarnja profila osobe možete započeti dodavanjem mokrenja i pijenja pritiskom na Novi dnevnik. Odabirom će se otvoriti forma za unos prve aktivnosti u vaš novi dnevnik. Aktivnost može biti mokrenje ili pijenje.

Važno je unijeti svako mokrenje i pijenje. Odaberite odgovarajuću aktivnost, unesite volumen u mililitrima, potvrdite datum i vrijeme te odgovorite na postavljene upite. Označite kućicu hitnost ukoliko je kod mokrenja bio izraženi poriv. Ukoliko imate, dodajte komentar.

Nakon unošenja prve aktivnosti, stvara se aktivni dnevnik.

Kod noćnog mokrenja potrebno je zabilježiti noćnu proizvodnju mokraće. 1h i 4h nakon usnivanja potrebno je probuditi osobu i zabilježiti vrijeme i volumen mokrenja kao i prvo jutarnje mokrenje nakon svake noći. Ako nosi pelenu, umjesto buđenja, ujutro izmjeriti težinu pelene u gramima (oduzeti težinu suhe pelene) i unijeti je u aplikaciju.

Dodavanje mokrenja ili pijenja

Ukoliko već imate aktivan dnevnik, pritiskom na Dodaj Aktivnost možete unijeti novoizmjerene volumena mokrenja ili pijenja u postojeći dnevnik.

Aplikacija će kod dodavanja aktivnosti ponuditi trenutno vrijeme i datum, koje možete promijeniti ako je potrebno.

Uvijek je potrebno provjeriti ponuđeno datum i vrijeme i promijeniti po potrebi.

Kako praktično mjeriti volumen mokrenja?

U tu svrhu možete koristiti bilo koju jednokratnu posudu koja je naznačena mjernim jedinicama. Roditelji najčešće koriste stare posudice od deterdženta, bočice za uzimanje uzorka urina, plastične čaše ili kuhinjske mjerne posude koje im nije poslije žao baciti. Nakon što se dijete pomokrilo te nakon što ste izmjerili volumen mokraće i zapisali ga u dnevnik, mokraću možete proliti u toalet. Preporuka je staviti mjernu posudu u toalet kako bi Vam uvijek bila pri ruci, prilikom svakog mokrenja Vašeg djeteta.

Koliko dana je potrebno voditi dnevnik?

Prema Međunarodnom društvu za kontinenciju i Međunarodnom društvu za dječju kontinenciju, minimalni broj dana vođenja dnevnika je 2. Preporučuje se voditi dnevnik kad su roditelji s djetetom kako bi mjerenje bilo vjerodostojno, što se najčešće provodi tijekom vikenda (subota i nedjelja). Odrasle osobe koje ispunjavaju dnevnik za sebe trebaju odlučiti kojima danima se mogu potpuno posvetiti mjerenju volumena mokrenja i pijenja.

Pojedina istraživanja su pokazala kako je dulje vođenje dnevnika pouzdanije pa neki liječnici preferiraju vođenje dnevnika kroz 3 dana, što je svakako bolje, ali nije uvijek praktično.

Dnevnik se najčešće vodi kroz 2 dana. Aplikacija će signalizirati onog trenutka kada izračuna da je prisutno dovoljno aktivnosti za generiranje pouzdanog izvješća, što je u pravilu dva dana i tri noći.

Ukoliko zaključate dnevnik, još uvijek ćete biti u mogućnosti uređivati, brisati i dodavati aktivnosti unutar samog dnevnika.

Pogledaj Izvješće

Odabrirom Osobe, na kartici dnevnika pritiskom na Detalji možete pogledati detalje dnevnika što uključuje:
1. općenitke podatke osobi i datumu početka i kraja vođenja dnevnika te zbroj aktivnosti
2. Izvješće koje je detaljna interpretacija dnevnika sa zaključkom, sažetkom i prikazom po danima
3. tablicu unesenih aktivnosti koje možete po volji filtrirati, uređivati ili brisati
4. grafičko izvješće
5. zadnja kartica prikazuje s kime je dnevnik do sada podijeljen.

Dijeljenje dnevnika

Pritiskom na Dijeljenje možete podijeliti dnevnik sa svojim liječnikom. Potrebno je unijeti e-mail ili korisničko ime osobe s kojom želite podijeliti dnevnik i komentar po želji.

Dijeljenjem omogućavate drugim korisnicima uvid u izvješće podijeljenog dnevnika. Prednost dijeljenja je što možete svom liječniku poslati dovršeni dnevnik, a liječnik može uvidom u izvješće propisati najbolje liječenje.

U svakom trenutku možete opozvati dijeljenje dnevnika s odabranim korisnikom.

Dodavanje starog dnevnika

Imam stari dnevnik i želim ga unijeti u BeDry, je li to moguće?

Naravno! Odabirom Osobe, započnite s novim dnevnikom, unesite sve aktivnosti uz ispravan unos datuma i vremena kad je dnevnik vođen. Sve ranije objašnjeno za dnevnike u smislu dodavanja aktivnosti, pregleda iuvješća i dijeljenja vrijedi i za stare dnevnike koji su rađeni u prošlosti.

Dodatne upute i objašnjenje pojmova

Za praktične savjete, objašnjenje pojmova izvješća i preporuke liječenja noćnog mokrenja preporučujemo pogledati Upute.